Procent wyszukiwań, na które wpływa aktualizacja algorytmu Google?

Październik 25, 2012
By

Google często podaje w procentach, wielkość zmian, które wprowadziła aktualizacja algorytmu. Jednak oficjalne wiadomości są tak dopracowane, że celowo pozwalają na kilka różnych interpretacji.

Jeżeli pracownik Google podaje, że ostatnia zmiana w algorytmie wyszukiwań wpłynęła na 0,7% znaczących zapytań – co to właściwie znaczy dla przeciętnego użytkownika wyszukiwarki. Niestety kilka osób próbowało zadawać pytania, jak Google zwłaszcza ten % i co to są znaczące zapytania. Odpowiedź była oczywiście krótka i wymijająca.

Po pierwsze – 0,7% mogłoby się wydawać mało dla nas istotne. Głównym pytaniem jest to, do czego odnosi się owy procent. Na przykład, jeżeli aktualizacja zmieniła wyniki wyszukiwania na na hasła związane z nieruchomościami a my prowadzimy działalność ogrodniczą, to nie odczujemy tego specjalnie. Jednak, gdy posiadamy biuro nieruchomości, to już sprawa wygląda inaczej i wtedy te 0,7% ma dla nas olbrzymie znaczenie.

Drugą kwestią jest to, czym są te znaczące zapytania. Wg wielu teorii, chodzi tu o wyniki znajdujące się w TOP10, czyli na pierwszej stronie. Biorąc pod uwagę liczbę zapytań (miliardy dziennie), to ten ułamek procent może oznaczać, że aktualizacja algorytmu zmieniła otrzymywane wyniki dla milionów pytań/osób.

Inną kwestią jest to, jak Google liczy zapytania. Czy zlicza unikalne słowa/frazy i ten procent dotyczy ich, czy może sumuje liczbę wszystkich pytań, niezależnie od tego, czy się powtarzają. Różnica jest znaczna, bo np. pytania „warsztat samochodowy” i „fryzjer”, dają nam jedynie 2 unikalne frazy (2 pytania). Jeżeli natomiast zapytań „warsztat samochodowy” było 100, a „fryzjer” 25, to sumując je, wychodzi na to, że algorytm wpłynął na 0,7% ze 125 pytań, a nie 2.

Nikt z pracowników Google nie chce wyjaśnić, jak rozumieć owy % znaczących wyników. A więc, możemy się jedynie domyślać, jak je interpretować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *