Rozliczenie za efekt, czyli za co dokładnie?

Październik 22, 2012
By

Tak popularne w Polsce rozliczanie za efekt, czyli za pozycję na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, nie jest aż tak poważane poza terenami naszego kraju. Owszem istnieje, ale firmy, które rozliczają się w ten sposób, nie są uznawane za świadczące wysokiej jakości usługi.

Głównym powodem tego jest fakt, że każda osoba, która rozumie zasady podziału strony wyników wyszukiwania (zwłaszcza tej pierwszej), nigdy nie podpisałaby się pod tego typu modelem rozliczeń. Dlaczego…po pierwsze wyniki są spersonalizowane, czyli to czego wcześniej szukaliśmy w Google, ma wpływ na to co zobaczymy następnym razem. Po drugie, zwłaszcza gdy zadajemy pytania lokalne, czyli zawierające w pytaniu miejscowość, na nasze wyniki ma wpływ nasza lokalizacja – geolokalizacja IP komputera, z którego zadajemy pytanie.

Istnieje więcej takich ciekawostek, ale już tylko te dwie kwestionują jakąkolwiek możliwość rozliczania za określoną pozycję.

Jednak, czy pozycjonowanie za efekt nadal jest możliwe – TAK. Wszystko zależy od tego, co przyjmiemy za ten właśnie „efekt”. Ja osobiście lubię rozliczać się za ruch na stronie, a dokładniej, za nowe, unikalne osoby na stronie + ilość ogólna odsłon w ciągu miesiąca. Niektórzy mogą powiedzieć, że to co najmniej dziwny model rozliczenia. Jednak po krótkiej rozmowie, Klienci rozumieją, że moim zadaniem jest nie tylko utrzymanie bieżącej ilości osób odwiedzających stronę, ale i dbanie o to, by z każdym miesiącem było ich coraz więcej.

Jak to wygląda obecnie?

Nie ma co się oszukiwać, jak jest, każdy widzi i daleko szukać nie trzeba. Ostatnio trafiłem na „ciekawe” ogłoszenie na lokalnym – moim podwórku: 1 pozycja już za 60 zł. Najlepsze jest to, że to firma, która dotychczas zajmowała się wyłącznie tworzeniem stron i sklepów internetowych, zaczęła rozszerzać swoje usługi. Szanująca się firma – mająca dobrych grafików, teraz zmusza ich do pozycjonowania . Nie trzeba było długo czekać na efekty takiego postępowania, już widać spadki ich Klientów. Jednak niech nikt nie odbiera tego, jako drwinę. Ta firma ma świetnych grafików, jednak nie zatrudnia żadnego specjalisty SEO. Badając profil linków znalazły się pozostałości SWL-a w historii majesticseo.com i inne linki z różnych „nietypowych” katalogów. Pozycjonowanie wskazuje ewidentnie na używanie automatów i tekstów z mieszarek.

Nie ma co się dziwić, że efekty są mizerne, ze wskazaniem na negatywne. Osoby zajmujące się w tej firmie pozycjonowaniem, to doskonali graficy, których zmusza się nagle do pozycjonowania. Sam nie jestem grafikiem komputerowym i za to się nie zabieram…dlatego, jak ktoś nie zna się na SEO, to niech nie zabiera się za nie, bo zaszkodzi nie tyle sobie, co innym – poważnym firmom i osobom.

Choć z drugiej strony, firma, która dobiera Zleceniobiorców wyłącznie na podstawie ceny, sama chyba nie jest poważna…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *